Montaż baterii podtynkowej natryskowo wannowej

Montaż baterii podtynkowej natryskowo wannowej

Chcąc być w zgodzie z łazienkowymi trendami planujesz montaż baterii podtynkowej. Zastanawiasz się zapewne, jak ją podłączyć... Czy to dużo trudniejsze zadanie niż podłączenie baterii w tradycyjny sposób? Podpowiadamy jak to zrobić. Sprawdź, jakich zasad należy się trzymać przy montażu baterii podtynkowej do prysznica.

Doprowadzenie wody do natrysku powinno być wykonane na sztywno (bez użycia wężyków w oplocie i giętych elementach) i wyposażone w zawory odcinające umożliwiające odcięcie dopływu wody do baterii prysznicowej bez konieczności zamykania jej przepływu w całym budynku. Zawory należy umieścić w dostępnym miejscu lub za drzwiczkami rewizyjnymi.

Nominalny przepływ wody powinien wynosić 15-20 l/min (chyba że instrukcja obsługi dla konkretnej baterii prysznicowej lub wannowej mówi inaczej), nominalne ciśnienie robocze 0,2-0,4 MPa, a temperatura ciepłej wody mniej więcej 40°C. Zwykle wystarczająca jest średnica podejścia wodociągowego DN15, a w przypadku natrysku z dyszami – DN20.

Komfort kąpieli podwyższa zastosowanie baterii termostatycznej, która umożliwia ustawienie pokrętłem temperatury wody i utrzymywanie jej automatycznie na zadanym poziomie, niezależnie od zmian ciśnienia i temperatury wody w instalacji. U większości z nas komfortowa temperatura to 38°C. W takiej wodzie pod prysznicem czujemy się komfortowo i przyjemnie.

Jeśli woda w instalacji jest twarda, należy ją uzdatniać, a przynajmniej użyć filtrów węglowych i poddać zmiękczaniu, ponieważ wszelkie urządzenia prysznicowe, a zwłaszcza dysze masujące i wkłady baterii termostatycznych oraz deszczownice, są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia i zarastanie kamieniem. Zaniedbanie tego prowadzi do skrócenia ich żywotności i sprawia, że korzystanie z nich w krótkim czasie przestaje być komfortowe.

Zwyczajowo doprowadzenie wody do baterii prysznicowej umieszcza się 80-90 cm nad brodzikiem, chyba że instrukcja montażu mówi inaczej. W przypadku baterii podtynkowych widoczne są jedynie wylewka i pokrętła do regulowania przepływu wody. Elementy mieszające wodę do wymaganej temperatury i kierujące ją dalej do deszczownicy lub wylewki prysznicowej są umieszczone pod tynkiem.

Montaż elementów podtynkowych oraz rur z ciepłą i zimną wodą trzeba przeprowadzić przed położeniem glazury lub wykończeniem ścian kabiny w inny sposób.

Najpierw do miejsca wyznaczonego na baterię doprowadza się instalację wodną: przewód wody zimnej po prawej, ciepłej – po lewej stronie na tej samej wysokości. W ścianie należy wykuć wnękę o głębokości od mniej więcej 6 do prawie 11 cm w zależności od wielkości elementu podtynkowego, i bruzdy na przewody doprowadzające wodę do wylewki, łącznika do węża ze słuchawką prysznicową lub deszczownicy. Po zamontowaniu wszystkich elementów trzeba wyrównać bruzdy i wykończyć powierzchnię ściany, a następnie przymocować element natynkowy, podłączyć wylewkę, deszczownicę i/lub wąż prysznicowy.

Element podtynkowy można zamontować także na stelażu instalacyjnym. Producenci mają w swojej ofercie stelaże specjalnie przeznaczone do baterii podtynkowych. Można się wtedy obejść bez kucia. Stelaż obudowuje się wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi i wykańcza je podobnie jak ścianę – najczęściej płytkami ceramicznymi.W przypadku uszkodzenia lub zużycia jakiegokolwiek elementu np. elementu mieszającego wodę lub przełącznika na poszczególne urządzenia: wylewka, deszczownica, dysze masujące lub słuchawka mamy do nich dostęp po zdjęciu elementów natynkowych i w łatwy sposób możemy wymienić uszkodzony element bez konieczności skuwania glazury. Po wymianie zakładamy elementy natynkowe i możemy znowu cieszyć się komfortowym i fantastycznym wyglądem naszej łazienki. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl