Jakich błędów przy projektowaniu łazienki należy się wystrzegać?

Jakich błędów przy projektowaniu łazienki należy się wystrzegać?

Marzysz o pięknej łazience? Przygotowujesz się do jej remontu albo planujesz projekt od zera? Pewnie nie raz, znajomi opowiadali o swoich niepowodzeniach, nieprofesjonalnych ekipach, czy długiej serii poprawek na etapie wykańczania łazienki. Dlatego dobrze przygotuj się do tego przedsięwzięcia, a nic Cię nie zaskoczy. Przedstawimy porady, które pomogą Ci uniknąć często popełnianych błędów i cieszyć się dobrze zaprojektowanym wnętrzem.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W łazience łatwo o wypadek, jeśli nie uwzględni się podstawowych zasad. Przede wszystkim z uwagi na to, że w łazience często jest mokro, może być też ślisko. Nie chcesz, wychodząc z wanny czy kabiny prysznicowej poślizgnąć się na pięknych kafelkach i rozbić głowę. Dlatego pamiętaj, projektując podłogę, uwzględnij ten aspekt. Wybieraj zawsze materiały z klasą antypoślizgowości. Dodatkowo pamiętaj też, żeby zachować odpowiednio dużo wolnego miejsca przy wannie lub brodziku. W zaparowanej po gorącej kąpieli przestrzeni łatwo nie zauważyć jakiegoś elementu i po prostu się potknąć.

Funkcjonalność

Łazienki często są niewielkimi pomieszczeniami, a na kilku metrach kwadratowych chcemy zmieścić wannę lub prysznic, umywalkę akrylową, szafki, sedes, pralkę itd. Może być tak, że z niektórych elementów trzeba będzie zrezygnować, ale jeśli wszystko dobrze wymierzymy i zaplanujemy, to unikniemy przykrej niespodzianki, jaką będzie na przykład niemieszczący się kosz na brudną bieliznę, czy mop stojący na środku łazienki. Może, zamiast instalować umywalkę z designerskimi elementami hydraulicznymi i bez szafki, warto rozważyć miejsce do przechowywania? Pewnie nie chcesz pokazywać gościom całego arsenału kosmetyków i detergentów, które posiadasz?

Oświetlenie

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w łazience. Może optycznie powiększyć wnętrze, zbudować nastrój, czy dobrze oświetlić twarz podczas robienia makijażu. Rozplanuj rozmieszczenie górnych lamp i weź pod uwagę oświetlenie lustra. Oświetlenie lustra powinno być liniowe i równomierne.

Ochrona przed wilgocią

Chroń pomieszczenie przed gromadzeniem się wilgoci. Nie chcesz, aby po pewnym czasie na ścianach zaczęły się zbierać grzyb i pleśń. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego pamiętaj o zamontowaniu drzwi z otworami wentylacyjnymi oraz kratek wentylacyjnych.

Estetyka

O gustach się nie dyskutuje, jednak w architekturze wnętrz są pewne fundamentalne zasady, które sprawią, że Twoje wnętrze nabierze charakteru czy optycznie się powiększy. W małych pomieszczeniach stosuj przede wszystkim jasne kolory, połyskliwe wykończenia i lustra. Łazienka od razu nabierze optycznej przestrzeni!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl